niedziela, 9 marca 2014

Jak zrozumiałam Pitagorasa

Historia prawdziwa.

To był wtorek. Wtorek 4 marca 2014. Matura próbna z matematyki. Dla klas 2. LO- na nowych zasadach maturalnych. Znaczy dziwadła nazywane "kodowaniem wyniku" i "dużo zadań na ~udowodnij~". 


Super świetnie. Miała być sama podstawa. Ale oto moja niezastąpiona nauczycielka od matmy (która uczy mnie, czyli 'mat-hum' i mat-fiz z którym to uczęszczam na lekcje tejże matematyki) wchodzi do naszej mat-owej grupy, która zamierza zdawać rozszerzenie (ale w tamtej chwili pisała podstawę) i oznajmia:
-Hm.Hm. Mam dla was dobrą wiadomość: za dwie godziny piszecie próbne rozszerzenie.
Zgięło mnie. 
I tak oto w tenże ww. wtorek 4 marca miałam 7 godzin matematyki, praktycznie pod rząd. 
Mózg mi wypaliło. Pisałam od 9.20 do prawie 15.
A potem miałam jeszcze dodatkową lekcje z matmy.
Gdyby ktoś około 14 zapytał się mnie jak się nazywam z dziecięcą szczerością odparłabym "B13" (B13 to mój numer którym musiałam się podpisywać na arkuszu; B, bo klasa "B"; 13, bo numer trzynasty w dzienniku).


W pewnym momencie (kiedy panowało już generalne rozluźnienie namaturalne [bo i tak nikt nic już nie myślał]) odwróciłam się do dziewczyny za mną z prośbą żeby wymyśliła mi literkę z alfabetu, inną od "m" i "n", bo mnie nic nie przychodziło do głowy XDDD
Przez godzine rozmyślałam czemu wynik z rozwiązania jest rozbieżny z wynikiem ze sprawdzenia. I oto po godzinie naszło mnie oświecenie. *uwaga objawiam wam wielką prawdę* Mianowicie:

4x=8   |:4
wcale nie równa się {\tfrac {1}{2}}

lecz 2.

Tak, tak. Wiem że was tym zaskoczyłam- większość matury zajęło mi rozwikłanie tego problemu, ale oto niosę wam tą odkrywczą informacje :)
Kiedy ludzie wychodzili po tych 5 godzinach, słyszałam same wesołe głosy(wyszłam jako przedostatnia).
Głosy te mówiły:
'Było zabawnie'
albo 'Może czas zacząć coś robić'
albo 'Hihihi'.
Takie pozytywne komentarze.
A potem dowiedziałam się że mój wynik 12 zrobionych na 16 zadań jest całkiem pozytywny (żeby nie rzec 'wybitny'). Cóż.... mat-hum też może :3

A potem (jak już wspomniałam) miałam jeszcze godzine dodatkowej matmy ^^" Hehe. Było zabawnie w ten wtorek 4 marca.


Generalnie nie znam jeszcze wyników ani próbnej podstawy ani rozszerzenie. Jestem w miare dobrej myśli, a nawet jeśli nie będzie zniewalająco- nie łamie się: mam jeszcze 1,5 roku to właściwej matury.

To tez nie tak że chce wam pokazać jaka jestem biedna czy coś. Od tego mi daleko: wzięłam to rozszerzenie z matmy i musze je ciągnąć. No przecież teraz sie nie poddam do cholery. Przynajmniej taki mam plan. 
Chciałam was tylko przytoczyć pare zabawnych sytuacji z mojego codziennego życia, a także przykładów mojego roztrzepania. No nie mogłam tego nie zrobić.

A co z tym Pitagorasem?
Coż... 
Otóż po 7 godzinach matematyki (z jedną przerwą 30 minutową i jedną godzinną) doszłam do wniosku że jeżeli Pitagoras codziennie siedział nad tym przedmiotem (aczkolwiek to raczej w jego czsach przedmiot nie był- chyba że rozmyślań) to wcale a wcale nie dziwie mu sie że doszedł do wniosku że świat jest zbudowany z liczb. Że zasadą świata jest liczba. Że wszystko można zapisac liczbą. Ba nawet nie moge wyjść z podziwu  że nikt wcześniej przed nim na to nie wpadł.
Tak czy siak jest dowód na jego teorię- ten dowód w tym momencie pisze tego posta.

Ten dowód nazywa się B13.
Przepraszam za tak bardzo nie-lalkowy post. Spokojnie mam nowe zdjęcia w tygodniu można sie czegoś spodziewać :)
Ask  |  Tumblr

9 komentarzy:

 1. Witaj B13. Nie zazdroszczę XD Powiem szczerze, że z matematyki jestem okropnie słaba i nie wyobrażam sobie takich męczarni. Sama myśl o tym przyprawia mnie o mdłości.
  Mam nadzieję, że dobrze ci poszło.

  OdpowiedzUsuń
 2. Twoje wytłumaczenie wydaje się być bardzo prawdopodobne :)
  Podziwiam Cię - ja matematykę staram się mijać szerokim łukiem, szczególnie taką z literkami w środku ;) (na szczęście nie musiałam jej zdawać na maturze)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nienawidze matematyki i jestem niewyuczalnym przypadkiem 8-)

  OdpowiedzUsuń
 4. MATEMATYKA,o zgrozo...........

  Trzymam kciuki zeby wyniki wyszly super ^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Haha, B13..
  Świetna opowieść..mam nadzieje, że sama nigdy nie musiałabym pisać rozszerzonej matmy..o nie...matma i ja się nie lubimy...oj niee..

  OdpowiedzUsuń
 6. Hahahah, współczuję XD
  Ja przestałam lubić matematykę, przez moją kochaną nauczycielkę, która niestety jest też moją wychowawczynią ;-;
  Hmmm, ja też klasa B (tyle, że gimnazjum) i numer 13, ale mam nadzieję, że nie spotka mnie to samo ;)
  Trzymam kciuki za wyniki ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahha :D No to sie spotkały takie dwie co to noszą na sobie jarzmo B13 ^^

   Usuń
  2. Pozostaje jedno pytanie: śmiać się czy płakać? :D

   Usuń
  3. Śmiać się przez łzy :")

   Usuń